فیزیوتراپی
خانه / فیزیوتراپی / فیزیوتراپی رباط صلیبی با قیمت مناسب

فیزیوتراپی رباط صلیبی با قیمت مناسب

یکی از مشکلاتی که از زبان بسیاری از ورزشکاران خصوصا فوتبالیست ها می شنویم، آسیب رباط صلیبی آنها طی بازی است. به دلیل بی ثباتی و درد ناشی از پارگی این رباط در بازیکنان، فیزیوتراپی رباط صلیبی نقش مهمی در بازگشت هرچه سریعتر آنها به ورزش دارد. در اینجا اطلاعات مفیدی در این باره به شما خواهیم داد تا با ترکیب ساختاری فیزیوتراپی این آسیب بیشتر آشنا شوید.

فیزیوتراپی رباط صلیبی با قیمت مناسب

ترکیب ساختاری فیزیوتراپی رباط صلیبی

ترکیب ساختاری فیزیوتراپی رباط صلیبیبرای توضیح رباط صلیبی و نقش آن در ساختار زانو، ابتدا باید تعریف مختصری از رباط داشته باشیم.

رباط یا به اصطلاح پزشکی، لیگامان، به نوعی بافت همبند گفته می شود که دو استخوان را به هم متصل می کند و مانع جابجایی بیش از حد هر کدام از آنها در جهتی خاص می شود.

در هر یک از مفاصل بدن، رباط های متعددی وجود دارند تا ثبات مفصل را حفظ کرده و مانع در رفتگی شوند.

همچنین، از دیگر وظایف رباط می توان به فیدبک حسی اشاره کرد. در واقع در هریک از حرکاتی که در یک مفصل رخ می دهد، لازم است وضعیت مفصل و اندام ها به مغز مخابره شود. این اطلاعات از مراکز مختلفی به مغز می رسند که یکی از آنها، لیگامان یا رباط های اطراف مفصل می باشد.

در صورتی که یک یا تعدادی از رباط های یک مفصل دچار پارگی و آسیب شوند، این مخابره مختل شده و در نتیجه، در مفصل مربوطه بی ثباتی ایجاد می‌شود.

حال اگر زانو را در نظر بگیریم، از میان رباط های نگهدارنده این مفصل، رباط های صلیبی جزو مهم ترین ها هستند. ما در هر یک از زانو های خود دو رباط صلیبی داریم که به دلیل جهت گیری متقاطعی که نسبت به هم دارند، به این نام خوانده می شوند.

این رباط ها از حرکت بیش از حد استخوان ساق پا به جلو، عقب، طرفین و حتی چرخش آن جلوگیری می کنند. البته این حرکات کوچک لازمه حرکات بزرگتر یا همان خم و راست کردن پاها می باشند اما در صورتی که مانعی در برابر این حرکات وجود نداشته باشد، هر لحظه احتمال دررفتگی مفصل وجود دارد؛ حتی هنگامی که نیرو های بسیار جزئی به ساق پا یا ران وارد می شود!

به طور کلی، هنگام ورزش یا گاها به دلیل تصادفات، احتمال وارد شدن نیرو و فشار زیاد به ساختار های زانو، خصوصا رباط ها، دور از انتظار نیست.

به دنبال این حوادث ممکن است علاوه بر رباط های صلیبی، رباط ها یا ساختار های دیگری نیز مانند منیسک و کپسول مفصلی آسیب ببینند اما در اینجا صحبت ما تنها در مورد این دو لیگامان می باشد.

آسیب رباط ها می تواند در حد کشیدگی، پارگی ناقص یا به صورت پارگی کامل باشد. باید ذکر کرد که در هر کدام از این موارد، اقدام درمانی در هر دو حوزه پزشکی و فیزیوتراپی متفاوت خواهد بود. 

شرکت فیزیوتراپی رباط صلیبی

 در ابتدا بهتر است توضیحی مختصر از کلیات اقدامات فیزیوتراپی پس از جراحی یا آسیب های حاد و مزمن بدهیم.

اهداف فیزیوتراپی به طور کلی شامل کاهش درد و التهاب، حفظ و افزایش دامنه حرکتی، تقویت عضلات، حفظ انعطاف پذیری بافت ها، جلوگیری از عوارض بی حرکتی و رساندن توانایی های فرد به حد نرمال و قابل قبول می باشد.

در این صورت، برای معرفی فیزیوتراپی رباط صلیبی، ابتدا باید میزان آسیب و زمان مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی را در نظر بگیریم.

برای فیزیوتراپی هر آسیب و اختلالی، در صورتی که به تازگی و ناگهانی اتفاق افتاده و وضعیت بافت حالت التهابی داشته باشد، تمرکز تراپیست بر روی کاهش درد، التهاب و ورم بوده و در عین حال سعی می کند از عوارض ناشی از بی حرکتی جلوگیری کند.

اما در صورتی که آسیب مزمن باشد، یعنی به تدریج اتفاق افتاده باشد و نتوانید شروع مشخصی برای آن در نظر بگیرید، فیزیوتراپیست بیشتر روی حفظ دامنه، تقویت عضلات و بهبود عملکرد کلی فرد کار می کند.

در مورد آسیب رباط صلیبی، معمولا افراد مراجعه کننده در وضعیت حاد هستند؛ حال ممکن است رباط بیمار تنها دچار کشیدگی شده باشد یا اینکه پزشک رباط پاره شده را جراحی کرده و بعد از جراحی، بیمار را به فیزیوتراپی ارجاع داده است.

سازندگان فیزیوتراپی رباط صلیبی

سازندگان فیزیوتراپی رباط صلیبیدر آسیب های جزئی به زانو، بیمار درد دارد و ممکن است کمی تورم هم در مفصل خود داشته باشد اما هنگامی که پزشک زانوی فرد را تست می کند، نشانه ای از بی ثباتی پیدا نخواهد کرد.

در این صورت، پزشک برای بیمار آتل تجویز کرده تا برای مدتی پای فرد بی حرکت بماند و از طرفی، او را به فیزیوتراپی ارجاع می دهد تا به بهبود فرد کمک کرده و از عوارض بی حرکتی جلوگیری کند.

درمان رباط صلیبی دچار کشیدگی تا جایی ادامه می یابد که فرد بتواند به صورت طبیعی و بدون درد راه برود. در صورتی که فرد نیازمند آمادگی بیشتری بوده و قصد بازگشت به ورزش داشته باشد، باید در روند فیزیوتراپی خود، حداقل حدود دو تا سه هفته نیز به تمریناتی بپردازد که شامل راه رفتن سریع، دویدن، حرکت در مسیر مارپیچ، راه رفتن سریع میان موانع، حرکات پرشی و مانند اینها باشد.

اما هنگامی که ضربه شدیدی به زانوی فرد وارد شود، طوری که منجر به پارگی رباط های صلیبی او بشود، مراحل فیزیوتراپی کمی متفاوت بوده و مدت زمان بیشتری به طول می انجامد.

همانطور که گفته شد، در زانو دو رباط صلیبی وجود دارد که یکی رباط صلیبی قدامی و دیگری خلفی می باشد. مکانیسم آسیب این دو رباط با یکدیگر فرق دارد چرا که هر کدام از این ها در ممانعت از یک سری حرکات استخوان نقش بیشتری دارند.

رباط صلیبی قدامی عمدتا در ضرباتی که منجر به جلو آمدن بیش از حد استخوان ساق پا می شود و همچنین نیروهایی که از خارج به زانوی فرد وارد می شود، دچار پارگی می شود.

البته این ها تنها مکانیسم های آسیب زننده به این رباط نیستند؛ رباط صلیبی قدامی به دلیل نقشی که در محدودیت اکثر حرکات دارد، آسیب پذیر تر بوده و از موارد رایج پارگی های لیگامانی محسوب می شود.

از طرف دیگر، معمولا رباط صلیبی خلفی هنگامی پاره می شود که نیروی زیادی به جلوی ساق پا وارد شود و منجر به حرکت بیش از حد ساق به خلف گردد. به عنوان مثال، وقتی فردی با زانو کاملا خم، محکم به زمین بخورد، احتمال آسیب به رباط صلیبی خلفی زیاد است.

البته به دلیل اتصالاتی که ساختار های مختلف زانو به یکدیگر دارند، آسیب منفرد هر کدام از این لیگامان ها معمولا اتفاق نمی افتد و ممکن است چند رباط یا یک رباط و منسیک یا به صورت های دیگر صدمه ببینند.

فروشنده فیزیوتراپی رباط صلیبی جیبی


اگر بخواهیم توضیحاتی در مورد اقدامات فیزیوتراپی مربوط به آسیب منفرد هر یک از رباط های صلیبی ارائه دهیم، ابتدا باید در مورد دیگر موارد درمانی انجام شده اطلاعاتی بدهیم.

هنگامی که رباط صلیبی قدامی یا اصطلاحا ACL دچار پارگی شود، بعد از گرفتن ام آر آی و اطمینان از میزان آسیب، فرد را برای جراحی آماده می کنند.

برای جراحی از دو روش استفاده می شود؛ در یکی از آنها که به آن جراحی ترمیمی گفته می شود، تنها دو سر رباط پاره شده را به هم می دوزند و با قرار دادن پا در آتل و بدون وزن اندازی، به بافت فرصت ترمیم می دهند.

امروزه به دلیل اینکه این روش معمولا خروجی مناسبی ندارد و موجب محدودیت او در فعالیت، خصوصا ورزش می شود، معمولا انجام نمی شود و از روش دوم استفاده می شود.

روش دوم در جراحی رباط صلیبی پاره شده، بازسازی آن می باشد. این روش به این صورت است که دیگر با رباط پاره شده ی قبلی کاری ندارند، بلکه از یک تاندون در بدن به ضخامت و طول لازم برش می زنند و آن را به جای رباط صلیبی قرار می دهند.

بعد از انجام شدن این جراحی برای رباط صلیبی قدامی، فرد را معمولا از فردای آن روز به فیزیوتراپی ارجاع می دهند.

در این مدت، فیزیوتراپیست بدون فشار بیش از حد به بافت پیوند زده شده و در عین حال، حفظ عملکرد اندام تحتانی، شروع به افزایش تدریجی دامنه حرکتی می کند.

علاوه بر این، با توجه به اینکه بیمار تا دو ماه اکیدا نباید عضله چهار سر ران را به صورت زنجیره باز منقبض کند، تراپیست از راه ها و تمرینات مختلف دیگری سعی در تقویت عضلات اطراف زانو و ران می کند.

در طی این مدت نیز به تدریج وزن اندازی روی پای مبتلا را بیشتر کرده تا حدی که در پایان دو ماه، بیمار می تواند کاملا روی آن وزن بیاندازد و به صورت طبیعی راه برود.

لازم است بیمار حداقل دو ماه فیزیوتراپی شود تا به فعالیت های روزمره بازگردد؛ اما در صورتی که فرد ورزشکار است و قصد بازگشت به ورزش داشته باشد، باید حدودا شش ماه مراجعه کند و تمرینات مناسبی را بگذراند تا آمادگی کامل برای فعالیت سنگین ورزشی داشته باشد.

اگر فرد پیش از کسب آمادگی جسمانی لازم، فعالیت ورزشی خود را شروع کند، احتمال اینکه رباط او دوباره پاره شود بیشتر خواهد بود.

مراحل فیزیوتراپی بعد از جراحی رباط صلیبی خلفی نیز شامل همین موارد می‌شود، با این تفاوت که این رباط به انقباض عضله پشت ران حساس تر بوده و سریعا دچار پارگی مجدد می شود. به همین دلیل مدت طولانی تری لازم است تا فرد بتواند فعالیت های معمول خود را شروع کند.

در مورد پارگی این رباط، فرد حدود یک و نیم ماه نباید روی پای مبتلا وزن اندازی کند و بعد از این مدت، به تدریج وزن اندازی را افزایش می دهد.

حدود سه ماه بعد از جراحی، بیمار می تواند به صورت طبیعی راه برود و بعد از آن، برای شروع ورزش و فعالیت های سنگین تر، باید حدود سه تا چهار ماه تمرینات مناسب را انجام بدهد.

آیا رباط صلیبی با فیزیوتراپی درمان می شود؟

آیا رباط صلیبی با فیزیوتراپی درمان می شود؟بیماران زیادی هستند که مکررا این سوال در ذهنشان است که آیا رباط صلیبی با فیزیوتراپی درمان می شود یا خیر؛ در پاسخ باید گفت درمان پارگی رباط صلیبی در مرحله اول بر دوش جراح بوده و تاثیر اقدامات فیزیوتراپی بر این روند، در کیفیت توانایی های بیمار بعد از جراحی و ترمیم پیوند می باشد.

فردی که پس از جراحی در خانه بماند و فقط به بی حرکت کردن پایش اکتفا کند، مطمئنا بعد از مدتی دچار کوتاهی های متعدد، ضعف و بی ثباتی در اندام تحتانی اش شده و هنگامی که به فعالیت های روزمره خود باز می گردد، به راحتی دچار پارگی مجدد خواهد شد. 

در واقع عضلات از عوامل مهم ثبات دهنده مفاصل هستند که در صورت ضعیف بودن، همه ی فشار وارده به صورت مستقیم به مفصل وارد می شود. 

اهمیت این ثبات dynamic در حدی است که گروهی از افراد دچار پارگی رباط صلیبی می توانند بدون جراحی و تنها با تقویت عضلات مربوطه، به ورزش خود ادامه بدهند!

در نتیجه، تقویت عضلات با استفاده از انجام تمرینات ایمن و مناسب طی فیزیوتراپی، بخش مهمی از درمان این بیماران محسوب می شود که به هیچ عنوان نمی توان از نقش آن چشم پوشی کرد.

بسته بندی فیزیوتراپی فیزیوتراپی

افرادی که با فیزیوتراپی آشنایی ندارند، ممکن است این روش درمانی را با محصولات تجاری یا موارد این چنینی اشتباه بگیرند؛ در حالی که فیزیوتراپی هیچ ارتباطی با این موضوعات نداشته و عبارات “بسته بندی فیزیوتراپی، فروشنده فیزیوتراپی و سازندگان فیزیوتراپی” اشتباه و بی معنی می باشند. 

مراحل انجام فیزیوتراپی رباط صلیبی

مراحل انجام فیزیوتراپی رباط صلیبیاز جمله تمرینات مناسب برای دوران پس از جراحی رباط صلیبی قدامی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • انقباض ایزومتریک عضله چهار سر ران؛ در این تمرین بیمار روی تخت با زانوی صاف نشسته و بدون ایجاد حرکتی در پا، عضله چهار سر خود را منقبض می کند. گویی قصد دارد به توپی در زیر زانوی خود فشار وارد کند.
  • تمرین straight leg rising که بیمار خوابیده و با زانوی صاف پای خود را بالا برده و به آرامی پایین می آورد.
  • اسکات کم دامنه که اصطلاحا به آن سمی اسکات گفته می شود؛ به این صورت که فرد ایستاده و حدود ۳۰ درجه زانوی خود را خم می کند و سپس به آرامی به وضعیت ایستاده برمی گردد.

علاوه بر این ها، تمرینات دیگری نیز هست که بهتر است تحت نظر فیزیوتراپیست انجام شود تا از ایمن بودن آنها اطمینان حاصل کند.

آنچه که تا به الان به آن اشاره ای نشد، تمرینات تعادلی است که در آسیب های اندام تحتانی اهمیت زیادی دارند. هدف از انجام تمرینات تعادلی، بهبود حس عمقی می باشد که به هنگام آسیب به مفصل، خصوصا رباط ها، مختل می‌شود.

از آنجایی که رباط ها یکی از منابع اصلی اطلاعات در مورد وضعیت مفصل هستند، در صورتی که روی حس عمقی آنها کار نشود، بیمار تعادل خود را به خوبی نمی تواند حفظ کند و همین، عاملی برای افتادن و صدمه دیدن او خواهد شد.

نمونه تمرینات تعادلی، ایستادن روی سطح ناپایدار مانند بورد های مخصوصی که در مراکز فیزیوتراپی موجود هستند می باشد. همچنین حفظ وضعیت ایستاده یا چهار دست و پا روی سطح نرم و به هنگام وارد کردن نیروی خارجی، تمرینات خوبی برای بهبود تعادل هستند.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مهدی صدیقی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09138104247
شماره ثابت: 03132687125
شماره ثابت: 03132687126
شماره فکس: 03132687126
آدرس کانال: Iranianphysiotherapy@

مطلب پیشنهادی

لیست قیمت انواع فیزوتراپی در اصفهان

در واقع فیزیوتراپی یک نوع درمانی میباشد برای افرادی که دچار مشکل شده اند. درمانی برای ترمیم قسمت آسیب دیده بدن می باشد. فیزیوتراپی قسمت آسیب دیده را تحریک میکند

پاسخی بگذارید