فیزیوتراپی
خانه / بازتوانی رباط صلیبی / بازتوانی رباط صلیبی در فوتبال ایران

بازتوانی رباط صلیبی در فوتبال ایران

بازتوانی رباط صلیبی در فوتبال به معنای توان بخشی با برگشتن بازیکن به سطح آمادگی قبلی و پیش از پارگی رباط صلیبی است که در اینجا ما نکات مهم و ضروری را در مورد مداوا، درمان آسیب دیدگی و تمرین های زمان مصدومیت را برای شما عزیزان شرح می دهیم، پیشنهاد می شود که اگر با این مشکل مواجه هستید و یا در حال حاضر بازیکن فوتبال هستید تا انتها با ما همراه شوید.

بازتوانی رباط صلیبی در فوتبال ایران

بازگشت به ورزش پس از پارگی رباط صلیبی

بازگشت به ورزش پس از پارگی رباط صلیبیقبل از شروع باید نکته ای را بیان کنیم که طبق آمار های رسمی منتشر شده بیش از ۹۰ درصد فوتبالیست های حرفه ای مرد بعد از جراحی و درمان خود پس از پارگی رباط صلیبی به ورزش حرفه ای بازگشته و دیگر این مشکل نمی تواند فوتبال حرفه ای یک بازیکن را به صورت جدی تهدید کند.

اما نکاتی هم در این بین هستند که تاثیر مستقیمی بر روی روند درمان و بهبود سریع تر یک بازیکن حرفه ای فوتبال خواهند گذاشت که در پایین به آنها اشاره خواهیم کرد.

سن بازیکن

آمادگی جسمانی

میزان حرفه ای بودن بازیکن

میزان آمادگی روحی و روانی

داشتن و یا نداشتن آسیب دیدگی های دیگر

به غیر از تمرینات ورزشی مخصوص و در شرایطی عمل جراحی مواردی که در بالا بیان شد تاثیر جدی و مستقیمی به مدت زمان بازگشت یک بازیکن فوتبال به ورزش دارد که باید به این نکات توجه کرد.

و مهم ترین موضوع پس از پارگی رباط صلیبی روند درمان بازیکن زیر نظر فیزیوتراپیست است که باید این دوره را به طور کامل و با جدیت پشت سر گذاشته تا زمان بازگشت خود را در میادین کوتاه تر کند.

لازم به ذکر است تا به این مورد اشاره کنیم افرادی که بعد از بهبودی نسبی تمرینات سخت خود را بدون مشورت با پزشک و کامل کردن روند درمان از سر گیرند با خطر جدی بازگشت دوباره به زمان مصدومیت مواجه شده و احتمال پارگی دوباره رباط صلیبی این افراد بشدت بالا می رود.

از مواردی دیگر که می شود برای بازگشت سریع تر به ورزش نام برد انتخاب زمان مناسب جراحی، بهر گیری از جراح ارتوپد، و همچنین کامل کردن روند درمان در مارکز مورد تایید است. 
 

مداوای سریع رباط صلیبی در فوتبال

مداوای رباط صلیبی که در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود تقریبا آرزوی تمامی بازیکن های فوتبالی است که به این مشکل برخورده اند، برای فوتبالیست های حرفه ای و یا حتی آماتور طبق گفته پزشکان و مشاوران ورزشی جراحی رباط صلیبی می تواند بهترین گزینه باشد.

البته در سالیان اخیر تحقیقاتی صورت گرفته شده است که نتایج این تحقیقات نشان دهنده این موضوع بوده که می شود پارگی رباط صلیبی را بدون نیاز به عمل و یا حتی عمل های مختلف جراحی بهبود داد، این آزمایشات در نیویورک آمریکا بر روی برخی از بازیکنانی که رباط پاره کرده اند صورت گرفته است اما باید توجه داشته باشید که اگر شما یک بازیکن فوتبال هستید و می خواهد هرچه سریع تر به تمرینات و مسابقات بازگردید کماکان بهترین گزینه پیش روی شما عمل جراحی است.

اگر احساس میکنید که رباط شما آسیب دیده است مهمترین و اصلی ترین کار ممکن مراجعه به پزشک متخصص است تا با آزمایشاتی همچون MIR  و رادیوگرافی بتوانید وضعیت خود را چک کرده و در صورت بروز پارگی رباط صلیبی معالجه خود را آغاز کنید.

توجه داشته باشید که تشخیص سریع و به موقع یکی از اصلی ترین نکاتی است که می تواند شما را به مداوای سریع و برگشتن به تمرینات کمک کند، همچنین بعد از جراحی نباید از فیزیوتراپی غافل شد و باید تمامی مراحل روند درمان خود را تا انتها کامل کنید.

اگر ورزش کار از ابتدا تا انتهای درمان زیر نظر یک پزشک متخصص باشد و تمامی تمرینات دوران مصدومیت خود و همچنین فیزیوتراپی خود را انجام دهد می تواند انتظار مداوای سریع بعد از پارگی رباط صلیبی را داشته باشد.

بازتوانی رباط صلیبی چیست؟

بازتوانی رباط صلیبی چیست؟همان طور که در بالا به این نکته اشاره شد بازتوانی رباط صلیبی به معنای بازگشت توانایی فرد به دوره قبل از پارگی است که این اقدام را پس از تشخیص باید زیر نظر پزشکان متخصص انجام داد.

ابتدا بهتر است تا از نشانه های پارگی رباط صلیبی صحبت کنیم.

اگر رباط صلیبی پاره شود و یا مشکلاتی برای این عضو پیش آید شما معمولا در زانوی خود صدایی مانند کلیک خواهید شنید که این نشانه از اصلی ترین مواردی است که آسیب دیدگان به آن اشاره می کنند، به غیر از شنیدن صدا در زانو احتمالا زانوی فرد مصدوم دچار تورم و درد می شود که در این مرحله سریعا باید به پزشک مراجه کرد.

در صورتی که فرد با مشکلات گفته شده مواجه شده باشد به احتمال زیاد دچار پارگی رباط صلیبی شده است و باید به پزشک مراجعه کند که از زمان مراجعه به پزشک متخصص تا پایان مراحل درمان را بازتوانی رباط صلیبی می گویید.

بازتوانی رباط صلیبی مراحل مختلفی می تواند داشته باشد از جمله جراحی رباط و انجام تمرینات فیزیوتراپی که در مراکز درمانی باید انجام گیرد.

به غیر از انجام عمل جراحی و تمرینات فیزیوتراپی فرد مصدوم می بایست ورزش هایی که پزشک در زمان درمان برای وی تجویز کرده است را انجام دهد که این ورزش ها شامل حرکات کششی و سبک است که می تواند به بازتوانی رباط ورزش کار بسیار کمک کرده تا  بتواند بار دیگر به ورزش حرفه ای باز گردد.

توجه داشته باشید که بازتوانی رباط صلیبی بسیار مهم و حساس است چنان چه طبق تحقیقات صورت گرفته اگر بازتوانی به درستی انجام نشود و یا بازیکن از دستورات و تمرینات تجویز شده پزشک سرپیچی کند می تواند به پایان فعالیت حرفه ای بازیکن ختم شود لذا پیشنهاد می کنیم تا مراحل درمان را با جدیت کامل شروع و به پایان برسانید.

درمان آسیب دیدگی رباط صلیبی در فوتبال ایران

درمان رباط صلیبی باید با استفاده از نکات رباط صلیبی باشد که متخصصین این حوزه به آن اشاره می کنند، متاسفانه  مشکلی که در بین فوتبالیست های ایرانی وجود دارد این است که بازیکن پس از آسیب دیدگی از دستورات پزشک خود سرپیچی کرده و خیلی زود به تمرینات باز می گردد که این نکته می تواند آینده فوتبال وی را تمام کند.
از مشکلات دیگر هم می توانیم به این نکته اشاره کنیم که بازیکنان فوتبال ایرانی که اغلب آماتور هستند و در سطح حرفه ای فعالیت ندارند تمرینات ورزش درمانی خود را به درستی انجام نمی دهند که شاید این موضوع به خاطر این باشد که برای دریافت برنامه تمرینی و همچنین فیزیوتراپی باید به پزشکان متخصص مراجعه نمود که خود این امر هزینه هایی را برای ورزش کار در پی خواهد داشت و برخی از بازیکنان دیده شده است بخاطر این امر تمرینات را به درستی انجام نمی دهند و یا از یک فرد غیر متخصص کمک می گیرند که بعد ها می تواند تهدیدی برای سلامت بازیکن باشد.

آسیب دیدگی رباط صلیبی بیشتر در بین ورزشکاران ورزش های توپی مانند فوتبال، والیبال و… اتفاق خواهد افتاد که دلیل این اتفاق هم چرخش های ناگهانی ورزشکاران است، آسیب دیدگی رباط صلیبی بیشتر مواقع به دو شکل تماسی و یا بدون تماسی شکل می گیرد و بازیکنان را گرفتار می کند.

بد نیست اشاره ای به این نکته داشته باشیم که عمل جراحی بر روی رباط صلیبی زمانی انجام خواهد گرفت که تورم زانو و همچنین درد و خونریزی بر طرف شده باشد.

توجه داشته باشید که بعد از عمل انجام داده شده بر روی زانوی مصدوم بازیکن باید به مدت مشخصی زیر نظر فیزیوتراپیست  تمرینات را انجام داده و اگر مشکل جدیدی رخ ندهد و تمرینات و معالجات به درستی انجام شود بازیکن فوتبال می تواند بعد از تقریبا ۶ ماه استراحت به میادین ورزشی باز گردد و تمرینات خود را از سر گیرد، در طول این مدت طبق گفته پزشکان متخصص زمانی هم باید بازیکن با عصا راه برود تا به زانوی آسیب دیده فشار زیادی وارد نشود.

تمرین های مختلف برای آسیب دیدگی رباط صلیبی

تمرین های مختلف برای آسیب دیدگی رباط صلیبیدر زمان های گذشته عقیده کلی به سوی این مسئله می رفت که پس از انجام عمل جراحی بر روی زانو باید محل آسیب دیده بدون حرکت باشد اما امروزه تقریبا تمامی متخصصین این حوزه بر این باورند که پس از عمل جراحی تا زمانی که بهبودی کامل صورت می گیرد فرد مصدوم حرکات سبک مختلفی را باید انجام داده تا به روند درمان خود کمک کند.
در این جا ما بخشی از این حرکات را باز گو خواهیم کرد اما توجه داشته باشید به هیچ وجه  سر خود این حرکات را انجام نداده و حتما قبل از انجام هر تصمیمی با پزشک معالجه خود مشورت کرده و توصیه ها را جدی بگیرید.

یکی از تمرینات این است که شما می توانید پس از نشستن پای آسیب دیده خود را به طرف باسن بکشید و در همین هنگام زانوی خود را می بایست به قفصه سینه نزدیک کنید، معمولا این حرکت را در ۲ ست ۱۵ تایی انجام می دهند.

تمرین بعدی می تواند با استفاده از طناب کشی صورت گیرد که این ابزار را می توانید از فروشگاه های ورزشی تهیه کنید، در این حرکت باید به کنار در بایستید به طوری که پای سالم کنار در قرار گیرد و به آرامی پای مصدوم را که طناب کشی را به دور آن بستید از بدن خود دور کرده و به موقعیت قبلی برگردانید که این حرکت را معمولا در ۲ ست ۲۰ تایی انجام می دهند.

تمرینات و حرکات زیادی از این نوع هستند که می توانید انجام دهید و ما به ۲ تمرین در اینجا اشاره کردیم ولی تمامی این حرکات بدون شک باید زیر نظر متخصصین این حوزه صورت گیرد.

نکات کاربردی برای جلوگیری از پارگی رباط صلیبی

تمرین رباط صلیبی و یا ورزش رباط صلیبی می توانند تا حد زیادی از پارگی این عضو جلوگیری کنند، همان طور که می دانید همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و یک سری نکات کاربردی هستند که می توانند ورزش کار را از خطر پارگی رباط صلیبی در امان نگه دارند که مهم ترین این ها کار کردن زیر نظر یک مربی ورزش است تا به شما تمرینات لازم را در این خصوص بدهد.
ما در پایین چند نکته مهم را برای پیشگری از پارگی رباط صلیبی بیان می کنیم که با توجه کردن به این نکات همچنین ادامه فعالیت خود زیر نظر مربی ورزشی تا حد زیادی شما در برابر مصدومیت های احتمالی در امان خواهید بود.

از مهم ترین بخش جلو گیری پارگی رباط صلیبی می شود به تمرینات اختصاصی اشاره کرد که عضله های پا به خصوص زانوی شما را تقویت می کنند.

تقویت عضله های مرکزی بدن مانند لگن و شکم هم به شدت توصیه می شود.

حرکات چرخشی و پرشی ناگهانی بیشترین دلیل رباط پاره کردن بازیکنان فوتبال است که شما می بایست با آموختن تکنیک های خاص در خصوص چرخش و پرش ناگهانی خود را از شر مصدومیت خلاص کنید، این نکته مهمی است که خیلی از ورزش کاران آماتور از آن غافل می شوند اما بسیاری از ورزش کاران حرفه ای این تکنیک ها را آموخته و بار ها تمرین می کنند تا بتوانند در تمام فصل بدون مصدومیت های پی در پی به بازی به پردازند.

بازتوانی رباط صلیبی با انجام ورزش درمانی

بازتوانی رباط صلیبی با انجام ورزش درمانیدر بالا گفته شد که تا همین چند سال اخیر افراد محدودی بودند که به بازتوانی رباط صلیبی از طریق ورزش درمانی اعتقاد داشتند، اما نتیجه تحقیقات در زمان حال نشان می دهد که هر چقدر که عمل جراحی و میزان مهارت پزشک در انجام عمل بالا باشد به همان اندازه انجام  ورزش درمانی و فیزیوتراپی هم مهم بوده و در واقع این دو مکمل یک دیگر برای بازتوانی رباط صلیبی هستند.

یک بازیکن حرفه ای و یا آماتور فوتبال نمی تواند بدون انجام ورزش های خاص دوران پس از عمل جراحی با کیفیت قبلی خود در زمین مسابقه و تمرینات حاضر شود.

ما به شما پیشنهاد می کنیم که برای دوران پس از جراحی و معالجه خود با یک مربی حرفه ای ورزش دیدار کنید و از وی خواهان برنامه ای مناسب برای این دوره باشد.

توجه داشته باشید که خیلی از افراد خود را به مربی های ورزشی غیر حرفه ای و غیر معتبر معرفی می کنند و طبیعتا نمی توانیم از این افراد برنامه های ورزشی حرفه ای را شاهد باشیم، برای این که روند ورزش درمانی شما پس از عمل جراحی به درستی انجام گیرد حتما پیشنهاد می شود تا به مربیان حرفه ای رشته ورزشی خود مراجعه کنید تا بتوانید با شروع تمرینات به بهترین شکل خود را آماده کرده و پس از زمانی به طور میانگین ۶ ماه به تمرینات حرفه ای خود باز گردید.

این روز ها بازتوانی با انجام ورزش درمانی در دنیا تبدیل به یک علم شده است و بیشتر افراد متخصص آن را توصیه می کنند لذا پیشنهاد می شود که این موضوع را جدی گرفته و به درستی اقدام کنید.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مهدی صدیقی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09138104247
شماره ثابت: 03132687125
شماره ثابت: 03132687126
شماره فکس: 03132687126
آدرس کانال: Iranianphysiotherapy@

پاسخی بگذارید